Były wielkie plany a w konfrontacji w rzeczywistością pozostało tylko wspomnienie po niekończącej się liście, która miała odmienić Twoje życie??

Problem w tym, że ta lista co roku wygląda identycznie, a Ty nadal nie wiesz jak to się dzieję, że stoisz w miejscu. Gdzie tkwi problem?

Zacznij od początku:

#1

* Twój cel ma zawierać przede wszystkim konkretny przekaz.

* Umieść w nim datę jego rozpoczęcia oraz prawdopodobnego zakończenia. Pomoże to zmobilizować się do                      działania.

* Sformułuj go tak, aby wzbudził w Tobie chęć jego realizacji oraz był możliwy do osiągnięcia.

Jak ma to  wyglądać w praktyce?

Zamiast mówić „Po nowym roku przejdę na dietę”, weź kartkę papieru i napisz, co dokładnie zrobisz. Umieść ją w widocznym miejscu, tak żebyś pamiętał, co sobie postanowiłeś i uparcie do tego dążył.
Oto przykład prawidłowo wyznaczonego celu żywieniowego:
„Od 25 stycznia będę jadał 5 posiłków dziennie  co 3- 3, 5 godziny. Wyeliminuję białe pieczywo i zastąpię je pieczywem pełnoziarnistym . Będę pił co najmniej 1, 5 litra wody dziennie  a słodycze zastąpię owocami. Termin zakończenia:  28 luty. Tego dnia wyznaczę kolejny cel żywieniowy, w drodze do wymarzonej sylwetki”.
Jak pewnie zauważyłeś cel ten znacznie różni się od zwyczajowego „Po nowym roku przejdę na dietę”.

 

#2 Nasz mózg uwielbia być w strefie komfortu. Za każdym razem, kiedy będziesz starał się dokonać zmiany, w Twojej głowie pojawią się fałszywe hasła typu: „Zacznę od jutra”, „Poczekam na lepszy moment” itp.
Pamiętaj, że każda zmiana wiążę się z utratą czegoś- utratą przeszłości i komfortu psychicznego oraz tego, co znane i bezpieczne.

 

#3 W ten sposób realizuj postanowienia krok po kroku. Pamiętaj, że proces ten ma przypominać maraton a nie sprint. Nie rób za dużo postanowień. Lepiej zrealizować kilka, niż zostać na koniec roku z długa listą niezrealizowanych celów.

 

#4 „Chcę”, a nie „muszę”

Każdy wie co powinien: zdrowo się odżywiać, schudnąć, więcej ćwiczyć. Znacznie lepiej działa to, „co się chce” niż to „co trzeba”!

 

#5 Motywuj się
Chcesz schudnąć? Załóż zeszyt/ folder na temat swojej przemiany i raz na dwa w tygodnie fotografuj się na tle tej samej ściany, stojąc w tym samym ubraniu/bieliźnie, w tej samej pozycji i w takiej samej odległości od lustra. Pozwoli to na wizualną ocenę postępów. Waga nie jest najlepszym wyznacznikiem zachodzących zmian. Szczególnie u kobiet zawartość wody w organizmie zmienia się wraz z faza cyklu menstruacyjnego i już to chociażby może być przyczyną zawyżenia wagi. Fakt ten na pewno będzie skutecznym demotywatorem!

 

#6 Nagradzaj się
Po osiągnięciu każdego etapu zakończonego sukcesem nagradzaj się. Wykup zabieg wspomagający modelowanie sylwetki, wybierz się na zakupy, do fryzjera. Dzięki temu zyskasz motywację do dalszego działania. Tabliczka czekolady  w ramach świętowania sukcesu to nie najlepszy wybór!

POWODZENIA!